TA NÁDHERA, KDYŽ PŘÍRODA ROZKVETE

O víkendu jsme s rodinou vyrazili do hor sklouznout se na běžkách, abychom se rozloučili s letošní (aspoň pro nás) neslavnou zimní sezónou. Sníh už dost tál a stopy byly místy zasypané jehličím, ale i tak to byl moc příjemný výlet. Sluníčko už ukazovalo svoji sílu a vlévalo nám energii do žil 😊 Ve vzduchu šlo cítit jaro.

Vnímala jsem lehkou nostalgii z jednoho končícího období. Dnes, cestou kolem jarních kytiček vystavených před květinářstvím, jsem si procítila, jak moc už se těším na nadcházející jaro. Až všechno pokvete!

A že už je jaro tu, jsem si uvědomila i během směny v lékárně, protože s recepty na protialergické léky jako by se roztrhl pytel.

Tohle čtení je pro ty, kdo mají z jara pocity všelijaké. Těší se na slunce a delší dny, ale nejraději by, aby vůbec nic nevykvetlo. S jarní květenou je totiž spojená jejich pylová alergie.

Alergie je přecitlivělost organismu. Je to přehnaná obranná reakce tam, kde by vůbec nebyla třeba.

Obvykle se projevuje rýmou, pálením v očích, někdy i dechovými či kožními potížemi. Často i únavou nebo nekvalitním spánkem.

Dnešní medicína už zná spoustu prostředků jak těmto potížím zabránit a to podstatně efektivněji a s mírnějšími nežádoucími účinky než tomu bylo před pár desítkami let. Ale protože i moderní léky mají své nežádoucí účinky, nabízím homeopatickou alternativu.

Zhruba měsíc před obvyklým časem propuknutí obtíží  je vhodné začít tělo na pylovou sezónu připravovat.

Preventivně si dáváme: POUMON HISTAMINE 15 C a POLLENS  15 C 1 x týdně 10 kuliček od každého.

Až do doby než se objeví první potíže. Pak je třeba dávkování zintenzivnit a zároveň dle příznaků přidat další homeopatikum.

Se začátkem potíží užíváme:

POUMON HISTAMINE 15 C 1-2x denně 5 kuliček

a POLLENS  15 C 5 kuliček ráno než vyjdeme z domu při alergii na pyly keřů, dřevin a trav

Nebo POLLEN DE GRAMINÉES  15 C 5 kuliček ráno než vyjdeme z domu při alergii na seno (v pozdním létě)

K základu POUMON + POLLENS si přidáme další homeopatikum podle toho, co nás nejvíc trápí.

Pořadí léků uvádím podle toho, jak se mně v praxi osvědčují. Je v pořádku, když v sezoně budete mít „mix“ pěti léků. U těchto léků zvolených podle příznaků užíváme 2-5 x denně 5 kuliček. Případně si je ředíme do vody, je-li to pro nás pohodlnější.

Z vlastní zkušenosti vím, že je někdy složité, pokud užíváte homeopatik více a případně i vícekrát denně, celý ten proces zkoordinovat. Řeším to tak, že do 1 deci zchlazené převařené vody v uzavíratelné lahvičce nasypu od každého homeopatika, které chci ten den užít, 5 kuliček. Chvíli protřepávám, dokud se všechny kuličky nerozpustí. Tím mám připravený roztok na 1 den. Každý den si připravíme čerstvý.

Během dne roztok po hltech popíjíme, před užitím vždy ještě krátce protřepeme. Každý hlt chvíli poválíme v ústech. Je to důležité, protože homeopatika se vstřebávají přes sliznici dutiny ústní. Po užití 20 minut nejíme ani nepijeme.

Volíme podle příznaků:

ARSENIUM IODATUM 9 nebo 15C

 • máte ucpaný nos a nepomůže ani se hodně vysmrkat. Slzí vám oči a jste unavení
 • zpočátku je rýma vodnatá a dráždivá, postupně přechází do husté, žlutavé a nedráždivé. Užíváme 9C
 • jedná-li se navíc o člověka mladého, hubeného, zimomřivého pak 15C

EUPHRASIA 9C

 • pokud se vám alergické potíže projevují hlavně v očích
 • slzení je dráždivé, svědí či pálí, máte pocit písku v oku, zarudlé spojivky
 • pomůže tma, promnutí očí neuleví

SABADILLA 9C

 • svědí vás v nose a horní patro
 • jste přecitlivělí na vůni květin
 • z nosu teče hojně a často je i ucpaný, smrkání nepomůže

NUX VOMICA 9C

 • můžete se „ukýchat
 • jste přecitilivělí na chlad, nebo průvan a změny teploty
 • vadí vám vůně květin
 • nos se ucpe v noci

ALLIUM CEPA

 • teče vám z nosu jako když krájíte cibuli
 • rýma je dráždivá (může být až odřený nos či horní ret), slzení je nedráždivé
 • pokud máte opravdu velkou spotřebu kapesníků volte 15C (9C objem sekretu neovlivní)

APIS MELLIFICA 15 C

 • máte-li oteklé všechny sliznice či kůži
 • otok je bledý, narůžovělý – jako by bodla včela
 • uleví vám studený obklad
 • využijete i na kožní reakce po bodnutí včelou či jakýmkoliv hmyzem

Nemusíte splňovat všechny vypsané příznaky, abyste daný lék zvolili. Ale čím více podobnosti, tím lépe.

Například syn býval velmi unavený a je také hodně hubený. Nos míval stále ucpaný, smrkání nepomáhalo. Míval velmi rozdrážděné oči, které si pořád mnul, ale to nepříjemný pocit jen zhoršovalo. Dost často si stěžoval, že ho svědí patro. Jeho „koktejl“ tedy byl: POUMON + POLLENS (ty jsou každému alergikovi v sezóně ku prospěchu) + ARSENICUM IODATUM + EUPHRASIA + SABADILLA.

Homeopatika můžeme kombinovat i s klasickou léčbou.

Pokud jsou vaše potíže silné, doporučuju užívat současně klasické léky i homeopatii a uvidíte, jak se budete cítit. Dle zkušeností nebudete potřebovat tolik léků. Každý jsme individuální a reakce se mohou lišit. Já na synovi pozorovala zlepšení sezónu od sezóny.

Tedy až na tu jednu výjimku, kterou jsme potřebovali, abych juniora o účinnosti homeopatického postupu přesvědčila. Pro vysvětlení – tu sezónu, kdy se syn rozhodl, že už žádnou alergii nemá a odmítl užívat prevenci, se docela potrápil. Spotřeboval dost očních protialergických kapek a také tabletek.

Ty na něho bohužel působí lehce tlumivě, takže se cítil unavený a neměl moc elánu ani na „poletování venku“ s kamarády, o školních povinnostech ani nemluvě. Ten rok jsme homeopatika nasadili pozdě. Když se na sliznicích očí a dýchacích cest alergický zánět rozjede, nezabírá žádná léčba tak silně, jako když se nasadí ještě před nástupem potíží.

Ale tahle cesta byla efektnější než všechno moje vysvětlování. Známe to všichni:

Zkušenost je nepřenositelná.

Dnes synovi stačí pouze homeopatika a klasické tablety s sebou veze jen na tábor, kde je 14 dní uprostřed přírody pod stanem, vlastně jen „pro jistotu“.

Nechtějme své dlouhodobé potíže vyřešit ze dne na den. Dejme tělu čas, aby se uzdravovalo postupně.

A pamatujme, že závažné alergické reakce řešíme účinnými prostředky klasické medicíny!

Přeju vám krásné zážitky spojené s vůní květin a kvetoucí přírodou!

Jsem lékárnice s celostním pohledem na zdraví. Ukazuji, jak si díky pochopení těla i duše a jejich kvalitní podpoře můžeme dlouhodobě užívat radost z pevného zdraví a přirozené vitality. Více o mně si přečtete zde>>

Skutečnosti citované na tomto webu mají pouze informativní a obecně vzdělávací charakter. Nejsou návodem, jak postupovat v konkrétních případech. V žádném případě nepropagují a neschvalují vysazování konvenčních léků, ani nenahrazují potřebnou konzultaci lékaře v případě zdravotních potíží.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.