PŮST NENÍ NIC PRO MĚ

O tom jsem byla donedávna skálopevně přesvědčená. Možná to máte taky tak 🙂

Důvody „pro“ dobře znáte. Víte, že pročistíte tělo, podpoříte metabolismus, potrénujete svoji silnou vůli a možná i trochu zhubnete. I tak se vám zdá, že půst je metoda jen pro poustevníky a do reálného života se nedá vnést. A je jedno, že při mírnějších půstech se mohou pít ovocné nebo zeleninové šťávy. V této věci máte jasno, prostě NE. Povím vám svůj půstový příběh.

Moje první seznámení s půstem proběhlo asi před 20 lety, kdy mne kolegyně navedla na půstové pondělky. V pondělky se nejedlo a kdo to nemohl vydržet, dal si jablko. Nějakou dobu jsem to zvládala, ale hned 1. zimu jsem vzdala, protože mi bez jídla byla pořád zima a nedokázala jsem se zahřát. Tenkrát jsem měla cíl jediný, štíhlou linii a možná ještě v závěsu podporu zdraví. O duchovním rozměru jsem neměla ani páru.

Znovu jsem půsty vzala na milost před necelými 10 lety, ale jen 2x ročně. Celodenní půst byl třešinkou na dortu za 2měsíční bylinnou očistnou kůrou. I když jsem se po něm cítila moc dobře, stálo mne to obrovské sebezapření vydržet bez jídla. Byla jsem nervózní a nevrlá.

Představa, že někdo zvládne 24 hodin a déle nejíst a při tom běžně fungovat mi připadala jako z jiného světa.

O půstování podle fází měsíce jsem sice slyšela, ale ambice vyzkoušet jsem neměla ani ty nejmenší. Že je to metoda prověřená generacemi našich předků, mě nemohlo přesvědčit. Až přišel před nedávným úplňkem manžel, že slyšel o půstech v rádiu 😊 Čekala jsem, že z něj vyleze cokoli, jen ne tak neuvěřitelný návrh. Prý jestli si ten půst při úplňku nedáme??? Padla mi brada. Kdo mého muže zná, chápe, že tuhle nabídku jsem prostě nemohla odmítnout.

Neplánovaně a bez příprav jsme zkusili jednodenní půst při úplňku. Světe div se, já přežila 40 hodin bez jídla. A v pohodě. Nebylo pro mne vůbec složité vydržet, rozhodně jsem čekala větší dřinu. V poledne jsem měla zeleninovou šťávu z mrkve a řepy, ještě jsem si to v hlavě nedokázala nastavit, že budu jen o vodě. Ale nadchla mne lehkost těla, která s prázdným žaludkem přišla. A také mnohem menší únava než jsem během dne zvyklá, žádné kolísání energie. To mne hodně zaujalo.

Takže o 14 dní později při novoluní jsem neváhala a vyhlásila ve skupince na facebooku výzvu k půstu na 24 hodin. Všichni, kdo se přidali, byli nadšení. Já měla radost z toho, kolika lidem se v půstu zalíbilo, i když to pro většinu bylo poprvé. A mně se najednou nechtělo jíst, i když jsem věděla, že už můžu. Tak jsem si řekla, že si těch 24 hodin o pár hodin protáhnu.

Zkusím to a uvidím, co tělo řekne.

Šlo to samo. Zjistila jsem, že dokážu fungovat sice malinko pomaleji, ale bez výkyvů (jak energie, tak nálady). Nakonec jsem to dotáhla na přesně 3 dny bez jídla. Nejnáročnější byl pro mne 1. den, kdy se ozýval nejvíc hlad a taky „had pokušitel“. Našeptával, proč bych se trápila, ať si něco zobnu. Neposlechla jsem ho. A pak už to šlo jenom lépe. Hlava se sice trošku zpomalila, ale taky vyjasnila.

Celou dobu půstu jsem hodně pila, odhadem tak 5tilitrovou konev za den 😂. Ne, to si dělám legraci, ale určitě jsem vypila aspoň 3 litry vody. Krásně mě zevnitř prohřívala teplá voda. Občas jsem si do ní přidala kurkumu na chuť a taky na podporu čištění těla. Kdo pije raději studenou vodu, může přidat citron pro odkyselení těla.

Abych shrnula, co mi půst přinesl:

 • uvědomění, že když se pro něco rozhodnu, tak to zvládnu
 • odlehčily se mi nohy – po celodenním stání mi natečou lehce nohy kolem kotníků. To se při půstu nekonalo!
 • Úplně se ztratilj premenstruační syndrom. Nebývá to nic dramatického, ale většinou vnímám větší citlivost až bolest v lymfatických uzlinách, která odezní, jakmile začnu menstruovat – tentokrát nic, ani tenze, ani přecitlivělost, ani bolesti
 • Pročistila se mi pleť
 • Ráno byla čisticí škrabka na jazyk úplně čistá (přes jazyk tělo odvádí během noci tělo toxiny)
 • Rozjasnila se mi mysl a odlehčilo tělo
 • Čekala jsem, že budu protivná, když budu mít hlad. Ale k mému úžasu jsem byla naopak mnohem vlídnější a trpělivější než obvykle. Až jsem byla překvapená sama sebou, když jsem slyšela svoje reakce 😊)
 • Mnohem snáze se mi meditovalo
 • A dal mi plno času

Když neřešíte nákupy, vaření a čas na jídlo, máte najednou tolik času pro sebe!

Na vlastním těle jsem se přesvědčila, že půst má smysl. Když dokáže jen za 3 dny udělat takové zázraky. Umí startovat samoozdravné procesy v těle. Když trávicí systém nezatížíme jídlem, může se soustředit na tolik potřebný detox. Pořád hledáme, co ještě tělu doplnit, aby mu nic nechybělo. A ono je to možná přesně opačně. Pomůže tělu ubrat a ono si se spoustou věcí dokáže poradit samo.

Je jen na nás, jestli tuto levnou a jednoduchou možnost využijeme, abychom se cítili zdravější a vitálnější.

Máte odvahu a dostatek pevné vůle? Tady je ještě pár praktických doporučení, aby se vám půst líbil:

 • Den před půstem jezte co nejzdravěji, dopřejte si dostatek vitamínů, minerálů, tekutin
 • Popřemýšlejte si o tom, proč vlastně chcete půst držet (chci to zkusit, co na půstu je, chci pročistit tělo, potřebuju odlehčit nebo třeba všechno dohromady :-)). Dejte si jasný záměr. Vzpomeňte si na něj, až to budete chtít vzdát.
 • A stanovte si čas od – do. Lépe celým procesem projdete. Pro mne osobně je nejlepší večeřet a na druhý den už nesnídat. Vím, že když se nasnídám, budu mít dopoledne větší hlad. Doporučuje se nejíst 12 hodina před a 12 hodin po úplňku či novoluní, ale časy jsou orientační, přizpůsobte si je svým potřebám. Můžete půstovat i nezávisle na fázi Měsíce
 • Nedoporučuje se během půstu káva, zelená káva ani zelený, ovocný či černý čaj, ale pokud by to mělo být pro začátek nad vaše limity, dopřejte si je bez mléka a cukru
 • Pijte čistou vodu, neperlivou magnesii, bylinné čaje
 • Buďte připravení, že přijde krize. Dejte si hrnek teplé vody, procházku, meditaci dle možností. Hlad a krize za chvíli odezní. To překonáte. Už máte kus za sebou, tak to teď přece nevzdáte. Představujte si ten vítězný pocit v cíli
 • Energie budete mít dostatek, jen pojedete v jiném tempu.
 • Budete mít dostatek času, když nebudete vařit, připravovat jídlo, ani jíst. Já jsem si sedla v čase oběda s hrnkem teplé vody a rozjímala 🙂
 • Lehký pohyb, procházka, jóga jsou v pohodě, nějaký silovější trénink či sportovní výkon nechejte na další den
 • Můžete relaxovat ve vaně s epsomskou solí
 • Po ukončení půstu začněte nejlépe čerstvou ovocnou/zeleninovou šťávou, za hodinku kouskem ovoce. Pokračujte lehkým jídlem – vhodná je zeleninová polévka, rýže, zeleninové rizoto. Vše po malých porcích.
 • Zvažujte, co svému tělu po ukončení půstu dáte. Vydrží vám déle získaná lehkost

Je na vás 24 hodin bez jídla na začátek moc? Zkuste přerušovaný půst. Co to znamená? Během každého dne si stanovíte časové okno pro hladovění a okno pro jídlo. V praxi například 16/8. 16 hodin bez jídla a 8 hodin s jídlem. To znamená: vynechám snídani a jím například od 11 do 19 hodin. To vyhovuje nejlíp mně. Ale můžete jakkoliv jinak. Snažte se během okna sníst tolik jídla jako běžně, ne si do něj nacpat i tu vynechanou snídani :-). Podpoříte zcela přirozeně váš metabolismus. Dnes už přerušovaný půst doporučuje spousta lékařů. Velkým propagátorem je německý celostní lékař Ruediger Dahlke. Sám praktikuje různé půsty už dlouhá léta a vypadá jako chodící reklama na vitalitu :-).

Důležité je zkoušet tyto věci postupně a bez tlaku na sebe. Jenom tak se mohou stát součástí vašeho života. Až pocítíte efekt na těle, pochopíte, že smysl má jakýkoliv půst a budete se na něj těšit. Zhubnutí nebo úprava váhy může být příjemným vedlejším efektem, ale ne cílem. Tím je podpora našeho zdraví.

Tuto přirozenou a levnou metodu máme k dispozici všichni. Asi chápete, že čím zdravěji budete jíst a žít, tím líp se budete při půstech cítit. Stojí za to se o naše tělo starat, ono nám to vrátí.

Ještě si myslíte, že půst není nic pro vás?

P.S. pokud chcete vyzkoušet půst s podporou skupiny, přidejte se k nám na facebooku (skupina Celostní lékárnička). Společně to zvládneme 🙂

Jsem lékárnice s celostním pohledem na zdraví. Ukazuji, jak si díky pochopení těla i duše a jejich kvalitní podpoře můžeme dlouhodobě užívat radost z pevného zdraví a přirozené vitality. Více o mně si přečtete zde>>

Skutečnosti citované na tomto webu mají pouze informativní a obecně vzdělávací charakter. Nejsou návodem, jak postupovat v konkrétních případech. V žádném případě nepropagují a neschvalují vysazování konvenčních léků, ani nenahrazují potřebnou konzultaci lékaře v případě zdravotních potíží.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.