PROČ SE U ŠPENÁTU TVÁŘIT NENÁPADNĚ

S jarním úklidem a velikonoční výzdobou to u nás doma zatím krapet pokulhává. Teprve jsem zvládla umýt velké okno do zahrady, ať vidíme, jak se tam vše probouzí a jak si hrají kočky. A nazdobila jsem kraslicemi větvičky, co jsme nasbírali na víkendové procházce. Pak jsem ještě z krabice s nápisem „velikonoce“ vybalila 2 keramické slepice, co kdysi tvořily děti v keramickém kroužku a usadila jsem je na stůl jako dekoraci. A to je prozatím, co se jarního interiéru týká, asi moje maximum.


Ale pravidelná očista našich tělesných příbytků, kterou provádíme 2x ročně, už je u nás v plném proudu. Jak to máte vy? Lijete do sebe jednu kávu za druhou a cítíte se čím dál unavenější? Nemůžete se soustředit na práci? Jste ospalí už od rána? Cítíte se jako zombie a říkáte si: „Musím se sebou něco udělat…ale co?“ Jestli je tohle váš případ, mám dobrou zprávu. Má to řešení 😊

Vaše tělo, váš věrný služebník, vám dává jasný signál. Potřebuje restart. Po zkušenostech vím, že je dobré začít ještě dřív, než nás únava dožene, ale nikdy není pozdě na záchranu.


Holt už po té zimě, co až do včerejška vypadala nekonečně, volá tělo po přísunu energie. Slunečních paprsků si x měsíců neužilo, vitamínů se mu dostalo poskrovnu, s vánoční a novoroční stravou jsme ho taky většinou nešetřili, tak jak to má zvládnout? Je třeba ho podpořit.

Nabízím zde moje osvědčené metody. Začněte něčím pro vás jednodušším. Když to zvládnete a ucítíte na těle efekt, budete mít motivaci do dalších kroků. Je třeba říct si, proč to chcete zkusit, stanovit si záměr. Vybrat, rozhodnout se a konat. Nikdo jiný to za vás neudělá 😊

1. Hýbat se na čerstvém vzduchu.

V těle nám přiměřený pohyb rozproudí energii a podpoří krevní oběh. Dosytíme při něm těla kyslíkem, nasajeme jarní energii přírody, která začíná pučet. Já si užívám procházky, kdy vnímám stromy, keře, rostliny, poslouchám zpěv ptáků a uvědomuju si, jak se život v přírodě probouzí. Cítím, že i já jsem její nedílnou součástí a probouzím se také.  

Asi mi potvrdíte, že nasávat energii slunečních paprsků je spolehlivý dopink. O produkci endorfinů mluví vědci, my prostě víme, že se nám zaručeně zvedne nálada. Ta včerejší první dávka stála za to, že 😊

Já ráda běhám, ale vzhledem ke kvalitě přírodního terénu, který mám momentálně ve svém okolí k dispozici, bych to nazývala spíš bahenní klouzačka. Sice nade mnou mé okolí někdy kroutí nevěřícně hlavou, ale platí, že jakákoliv aerobní zátěž na čerstvém vzduchu, která VÁM udělá radost, je prospěšná.

Jen to prosím nepřehánějte s výkonnostními sporty. Heslo „když nemůžeš, přidej víc“ teď neplatí. Tedy pokud je naším cílem si baterky dobít a ne se úplně dorazit.

2. Očistit tělo.

Sauna pomáhá vyplavení odpadních látek z těla. Má pozitivní vliv na imunitu, zvyšuje činnost srdce, podporuje spalování.
Nemáte-li tuto možnost, zkuste na závěr své každodenní sprchy alespoň 15 vteřin vlažné/studené vody. Uvidíte, jak se potom budete cítit skvěle. Třeba časem vydržíte i celou minutu 😉 A ranní koupel v ledové kádi/potoce/rybníku je „nakopávač“ na 200 %. Celou zimu (od začátku října) to testuju na mém teplomilném těle 😊. Jestli jste ještě nezačali, vřele doporučuju!

Odlehčená strava – vyhýbejte se průmyslově zpracovaným potravinám, to platí celoročně. Plus zkuste pár dní bez masa, budete mít křídla i bez red bullu 😊. Naši předci to tak dělávali a věděli proč. Jednak z praktických důvodů, kdy se jim už úžily zásoby, ale taky protože věděli, že to tělu prospěje. Nemusí vynakládat tolik energie ke trávení a může se pročistit. Mně se ta bezmasá lehkost zalíbila natolik, že ho už pár let nejím vůbec.

Největším detoxikačním orgánem našeho těla jsou játra. Zbytečně jim přidáváme práci zejména kyselinotvornými potravinami (cukr, bílá mouka, sýry a také alkohol, káva, černý čaj). Ty je dobré z našeho (nejen jarního) jídelníčku vyloučit, nebo na začátek alespoň snížit jejich příjem. Naopak je vhodné přidat čerstvou jarní zeleninu ke každému jídlu (pokud už tak dávno nečiníte), ať máte přísun skvěle vstřebatelných vitamínů.

Zeleninové šťávy – to je vynikající vzpruha pro unavené tělo! Není nad doma čerstvě připravené šťávy, které si namícháte podle chuti. Ty Vás „naspeedují“ tak, že budete muset dobržďovat :-). I já „kávomil“ musím uznat, že takový čerstvý džus povzbudí podstatně lépe než káva. Moje oblíbená kombinace je mrkev s řepou říznutá zázvorem a limetou.

Půst není na úvod pro každého, chce to jistou zkušenost. Mne velmi oslovuje tzv. přerušovaný půst, který má spoustu variant. Jednoduše zvládnutelný mi připadá režim 16/8, což v praxi znamená, že vynecháte během dne jedno jídlo. Já vypouštím snídani, obědvám v poledne a večeřím nejpozději do 20.hodiny. Takže po 8mihodinovém jídelním okně je tělo 16 hodin bez přísunu jídla. Mě to nijak nestresuje, cítím se lehce a tělo má více prostoru k regeneraci. A jako vedlejší efekt se u toho i hubne! 😉

Dodržujme pitný režim. Ranní sklenice vody (ideálně z kvalitního filtru) s vymačkaným citronem je skvělý začátek dne. Voda je důležitá pro detoxikační procesy, které v těle probíhají. Já ráda piju teplou vodu, ale chápu, že to je delikatesa, kterou každý nedocení. Je fajn si dát občas neslazenou minerálku a střídat je, abychom doplnili minerály. V přirozené stravě jich totiž získáváme stále méně kvůli zhoršující se kvalitě půdy.

Byliny – existují různé bylinné kůry na očistu a nemusí být jen ve formě čajů. Třeba taková kopřiva. Z čerstvých kopřiv si můžete připravit i salát nebo vynikající špenát! Když uvaříte špenát z mladých kopřiv a servírujete ho rodince, tvařte se zcela neutrálně. Garantuju vám, že si nevšimnou buď ničeho nebo se budou ptát, co jste do receptu přidali jiného, že to dnes tak dobře chutná 😊 Vyzkoušeno opakovaně na mých „domácích pokusných králíčcích“. 😉

Medvědí česnek je též skvělý jarní osvěžovač jídelníčku. Z něj se mi osvědčuje připravit pesto, o které bývá u nás doma bitka. Výborná je sedmikráska a pampeliška do salátů, ale ty asi budete muset strávníkům přiznat. Nebo znáte nějaký maskovací manévr?

3. Odpočívat.

Poslouchejte svoje tělo a dopřejte mu dostatek odpočinku. Máte moc práce? Když si odpočinete, půjde vám pak vše dvojnásob od ruky. A přiznejme si na rovinu – už vám někdy práce utekla? V době, kdy budete odpočívat, se spousta problémů vyřeší tak nějak sama a na ty zásadní se vrhnete v plné síle až po regeneraci. Protože, když si ten čas pro sebe nedovolíte teď, ono vás to stejně donutí později. To není výhružka, to mám vypozorováno 😊 Nechejte se namasírovat, poseďte s knížkou, dopřejte si dostatek spánku.

4. Doplnit minerály.

Při jarní únavě se vyplatí doplňovat z minerálů hořčík, vápník, železo, zinekideálně ze stravy v podobě semínek, ořechů, odkud jsou nejlépe vstřebatelné. Já je sypu zcela systematicky do kaší, buchet, salátů i jen tak na „zobání“. Sice si občas vyslechnu věty typu: „mami, co jsi tam zase přisypala?“, ale nakonec mi to vždycky projde 😊 Pokud vám tato cesta nevyhovuje, vybírejte kvalitní doplňky stravy s co nejnižším obsahem přídatných látek, ať své tělo zbytečně nezatěžujete. Vstřebávání minerálů můžete podpořit užíváním tkáňových solí (píšu o tom v kapesní příručce 3 klíče k vaší lékárničce, zn. účinné a šetrné, kterou si můžete stáhnout zdarma).

5. Podpořit tělo šetrnými prostředky.

Fajn povzbuzením těla při jarní únavě, když výše uvedené nefunguje dostatečně, je homeopatie. Volte homeopatikum podle toho, jaké projevy u sebe pozorujete:

KALIUM PHOSPHORICUM 15C

  • Vyčerpává vás duševní námaha, máte potíže se soustředěním (Vhodné pro studenty před zkouškami. Já dávala dětem, ještě když fungovala prezenční docházka, před koncem školního roku, aby lépe zvládli závěrečný finiš před vysvědčením.)
  • Jste unavení už od rána (z přepracování nebo nedostatku spánku) – všechno je těžký úkol
  • Může se u vás objevit i bolest hlavy, zchvácenost, citlivost na hluk, vznětlivost

PHOSPHORICUM ACIDUM 15C

  • jste totálně vyčerpaní na těle i na duši
  • únava trvá celý den a špatně spíte
  • jste lhostejní až depresivní
  • nemáte chuť k jídlu
  • mne zachránilo v lednu v kombinaci s CHINOU (více o tom zde)

PULSATILLA 15C

  • proměňuje se všechno včetně únavy, střídá se u vás nálada od radostné po plačtivou, střídají se chutě
  • unavuje vás rychlý zvrat počasí do náhlého oteplení
  • potřebujete stále větrat vnitřní prostory
  • po sebemenší práci se cítíte vyčerpaní

GELSEMIUM 15C

  • Cítíte se těžce po těle, jste unavení, bolí vás hlava
  • Nedělá vám dobře teplé prostředí a náhlé změny počasí, které jsou na jaře typické
  • Nemáte žízeň
  • Všechno se vás dotýká, jste podráždění

CHINA 9C

  • Rychle vám dojde energie
  • Zejména po infekčních onemocněních (byli jste několikrát za zimu nachlazení ) k rekonvalescenci

Na podporu jarní očisty používám kombinací NUX VOMICA 9C a CHELIDONIUM 9C v dávkování 5 granulí 2× denně.
Všechna homeopatika doporučuji užívat 2-3 týdny 2x denně 5 kuliček.

Jak vidíte, cest k předcházení a překonání jarní únavy je spousta. Která funguje vám? Pojďme se vzájemně inspirovat a jaro si v plné síle užít!

Jsem lékárnice s celostním pohledem na zdraví. Ukazuji, jak si díky pochopení těla i duše a jejich kvalitní podpoře můžeme dlouhodobě užívat radost z pevného zdraví a přirozené vitality. Více o mně si přečtete zde>>

Skutečnosti citované na tomto webu mají pouze informativní a obecně vzdělávací charakter. Nejsou návodem, jak postupovat v konkrétních případech. V žádném případě nepropagují a neschvalují vysazování konvenčních léků, ani nenahrazují potřebnou konzultaci lékaře v případě zdravotních potíží.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.